Zastosowanie kontenerów żelbetowych
Jak powstają konstrukcje żelbetowe?
Konstrukcje żelbetowe powstają z odpowiedniej klasy betonu, który jest dostosowany do warunków, w których budynek będzie funkcjonował oraz z prętów zbrojeniowych, które stanowią szkielet całej konstrukcji. W przypadku kontenerów żelbetowych zazwyczaj stosuje się mieszanki betonowe przystosowane do wytrzymywania duże wilgotności, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na wszechstronne zastosowanie kontenerów. W podstawowej wersji kojarzą się ze zbiornikami asenizacyjnymi, jednak bardziej zaawansowane projekty, które są przystosowane wymiarami do innego użytku, często widuje się, jako skrzynki elektryczne, dobudówki przy konstrukcjach, takich jak słupy wysokiego napięcia lub elementy infrastruktury, a także budynki gospodarcze.
Kontenery żelbetowe można także zakopać, gdyż z reguły są wodoodporne, o ile zostały wykonane z odpowiedniego rodzaju betonu. Dlatego też stanowią idealną bazę na piwniczkę lub klasyczną ziemiankę.
Kontenery żelbetowe, jako kontenery mieszkalne
Na rynku dostępne są także kontenery, które wymiarami dopasowane są do użytku codziennego. Można je wykorzystać, jako budynki socjalne, małe biura lub nawet niewielkie punkty usługowe. Chcąc wykorzystać taki kontener jako wolnostojący budynek, wystarczy go odpowiednio wykończyć, a sam proces posadowienia kontenera w gruncie polega jedynie na ustawieniu go w odpowiednim miejscu. Stanowi to tańszą alternatywą dla małych, murowanych budynków lub o wiele mniej solidnych kontenerów stalowych.